ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ Π.Μ.Σ. "ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΑΓΩΓΗ" ΤΟΥ Ε.Κ.Π.Α. - [31.05.2024]

Τετάρτη 29 Μαΐου 2024

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Το Π.Μ.Σ. "Θρησκευτική Εκπαίδευση και Αγωγή" του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.) σας προσκαλεί σε επιστημονική εκδήλωση, την οποία διοργανώνει την Παρασκευή 31 Μαΐου 2024, ώρα 19:00, στο Πολιτιστικό Κέντρο του Ε.Κ.Π.Α. "Κωστής Παλαμάς" (Ακαδημίας 48, Αθήνα).

Προσκεκλημένος ομιλητής είναι ο Πρόεδρος της Αρχής Διασφάλισης Ποιότητας στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση (Α.ΔΙ.Π.Π.Δ.Ε.)

κ. Ηλίας Γ. Ματσαγγούρας

Ομότιμος Καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών

ο οποίος θα εισηγηθεί το θέμα:

"Επιστήμη ή Επιστήμες της Παιδαγωγικής ή της Αγωγής ή της Εκπαίδευσης ή μήπως
της Αγωγής και της Εκπαίδευσης: Ερωτήματα επιστημολογικής ταυτότητας και ταξινόμησης".

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης θα ακολουθήσει συζήτηση και διανομή εκπαιδευτικών συγγραμμάτων με συναφές προς το Π.Μ.Σ. αντικείμενο.

Το Σάββατο 1 και την Κυριακή 2 Ιουνίου 2024 θα διεξαχθούν επίσης Εργαστήρια με ομώνυμο θέμα για τους μεταπτυχιακούς φοιτητές και φοιτήτριες του Προγράμματος στο Κτήριο της Θεολογικής Σχολής, με συμμετοχή του Διδακτικού Προσωπικού του Π.Μ.Σ.

Ο Διευθυντής του Π.Μ.Σ.
Καθηγητής Σωτήριος Δεσπότης